Є кілька способів розмноження сенполій. Тут піде мова про самий доступний і простий спосіб: листовими живцями.

  Крок перший: вибір листочка.

Здавалося б що може бути простіше: відрізав листочок, посадив і чекаєш результату. Але не все так просто. Від правильного вибору листочка для посадки залежить чи будете ви з вподобаною квіточкою, чи залишитесь ні з чим.

Листочок повинен бути визрілим і щільним на дотик. Розмір листа для посадки повинен відповідати розмірам дорослого листа даного сорту. Найкраще брати лист з другого ряду, що йде від низу розетки. Можна і з першого. Але тоді потрібно ретельно оглянути листочок, тому що в самому нижньому (першому) ряду листя бувають часто підв'ялі, іноді з плямами від попадання вологи, або такі, що змінили своє забарвлення в силу свого старіння.

Листочок треба зрізати гострим лезом навскоси, або просто акуратно відламати.

  

  Крок другий: підготовка ґрунту.

  Після того, як ви відламали листочок, відкладіть його на 2-3 години для підв'ялювання. Якщо немає можливості посадити листочок зараз, то поставте його у воду кімнатної температури в пляшечку з темного скла і поставте в світле тепле місце для утворення коренів. Багато квітникарів-аматорів надають цьому дуже велике значення. Прийнято вважати, що в пляшках з-під ліків з темним склом черешки більш інтенсивно пускають коріння. Я теж намагаюся не нехтувати цією думкою і охоче використовую таку тару.


  Поки наші листочки для посадки підв'ялюються ми приготуємо правильну землю. Можна купити готову землю для Сенполій. Але я не йду таким легким шляхом з двох причин.

  По-перше, ґрунт зараз не дешевий і з моєю кількістю рослин це, дійсно, дорого.

  По-друге (і це головна причина) не завжди те, що називається "Ґрунт для сенполій" є саме цим ґрунтом. Земля для фіалок повинна мати слабо-кислу реакцію, бути дуже пухкою і максимально наближеною до тієї землі, в якій ростуть ці прекрасні рослини в дикому вигляді. Часто покупна земля не відповідає головному показнику: родючості. Тут часто діє принцип "Масла масляного", тобто "чим більше тим краще" Мається на увазі, що в такій землі може бути надлишок поживних речовин, що призведе до загибелі рослини. Не думаю, що всі виробники ґрунтів роблять лабораторні аналізи на відповідність цих ґрунтів тим показникам, які необхідні тим або іншим рослинам: кислотність, водопроникність, склад, щільність і т.і. Тому якщо ви берете магазинний ґрунт, то беріть тільки перевірений особисто вами. А якщо берете щось нове і невідоме, то раджу розбавляти його як це роблю я.

    Мій склад землі для сенполій: 1 частина листової землі, в ідеалі- це з-під акації; 1 частина піску (краще річкового); 3 частини лісової землі (перепрілий шар хвої); 1 частина торфу низинного, або покупної землі для сенполій.


  Ще я намагаюся збагатити цю землю калієм, тому завжди ложу щіпку попелу (обов'язково деревного) і шматочки деревного вугілля (не догорілі чорні головешки, які легко розламуються). Фіалки просто обожнюють ці шматочки деревного вугілля. Якщо на дно покласти пару таких шматочків, то можна помітити як корінці прямо так і прагнуть туди :)


  Ґрунт добре перемішую. Можна пролити окропом або прожарити в духовці. Але я часто цього не роблю, тому що не люблю суперстерильності для рослин. Це ж не стовбурові клітини, а всього лише жива рослина. Для знезараження ґрунту можна кинути в нього дрібку фундазолу,  або будь-якого фунгіциду. Таким способом підготовлена земля підходить як для вкорінення листочків, так і для дорослих екземплярів.

  Іноді, коли мені ліньки морочитися і готувати землю, я беру просто кокосовий субстрат і пісок 1: 1, або землю для розсади. Але це тільки для вкорінення листочків! Дорослі екземпляри повинні рости в більш складній та родючої землі!


  

  Крок третій: посадка листочка

  У прозорій одноразовій пластиковій скляночці роблю отвори, насипаю дренаж: пінопласт, керамзит, черепки горщиків, шматочки деревного вугілля (в ідеалі, бо вугілля має ряд корисних якостей). Потім насипаю приготовлену суміш землі і саджу листочок фіалочки під невеликим кутом, заглиблюючи кінець живця не більше ніж на 1 -1,2 см.


Якщо у вас листочок зовсім без черешка (таке часто буває через крихкість сенполій)- це не біда. Його теж можна посадити в землю, заглибивши на 1 см.


  Поливаю теплою (25-28 град) водою. Ставлю склянку в піддон. Іноді, для економії місця, зручно взяти ще один стаканчик без отворів, кинути на дно пару шматочків пінопласту і поставити в неї склянку з посадженим листком. Вода стікатиме на дно склянки, не приносячи шкоди землі, в якій посаджений наш листочок. Стаканчики нічим не накриваю і в тепличку не ставлю. Листочки приживаються чудово і без цього. Тим більше, що при створенні умов теплички завжди присутня зайва волога, а це згубний фактор для сенполій. Взагалі, при посадці і догляду за сенполії завжди потрібно дотримуватися головного правила: краще не долити, ніж перелити.

  Тепер залишається чекати. Вкорінення відбувається не рівномірно. У весняно-літній період за 3-4 тижні вже добре видно корінці. А ось при осінньо-зимовій посадці може пройти і 2 місяці без будь-яких змін.

  У період очікування догляд за посадженим листком не складний. Полив акуратно по краю горщика або в піддон, тепле місце на світлому вікні - це все, що потрібно нашим листочкам.

  Через днів 10-12 вже можна побачити, як наш листик став міцнішим, пішла його "млявість", яка може (але не завжди!) з'явитися в перші дні після посадки. Це означає, що все йде за планом :)

 

  Крок четвертий: розсаджування діток фіалки.

  Отже, нарешті настав той час, коли наш листик укорінився і випустив цілий пучок молодих кущиків-діток. Але не поспішайте їх чіпати! Не поспішайте розсаджувати і, особливо, відокремлювати маму-листочок від своїх вихованців! Нехай малятка підростуть!

 Зараз у них дуже слабенькі і маленькі тендітні корінці і вони просто не можуть жити без мами-листочка. Я завжди індивідуально підходжу до розсаджування діток.

  Головне правило: розмір. Дітки повинні мати вже не менше 4 своїх листочків, принаймні, основна маса. Адже їх може бути багато і розвиваються вони нерівномірно: якісь з них вже великі самостійні кущики, а інші ще зовсім малюки.


  Друге правило: ємність стаканчика. Якщо листочок був посаджений в маленький 50-грамовий стаканчик, то сімейці може стати тісно дуже швидко.

  Загалом, коли я бачу пару гарних кущиків біля свого листа (фото), то я починаю процес розсаджування.

  За 3-4 дні до розсаджування землю в стаканчику не поливати. Взагалі, при пересадці будь-яких рослин правило №1: земля, в якому росте рослина повинна бути сухою. Так ви уникаєте травмування коренів при пересадці. Стара земля, будучи сухою, легко обсипається, звільняючи коріння.

  Тепер замість стаканчика я беру горщик на 180-270 мл. Можна взяти і стаканчик, але не найменший, а середній, для кави. Все роблю як при посадці листочка. Але земля повинна бути хороша, приготовлена ​​чи покупна, а не кокосовий субстрат для ледачих :). Акуратно виймаю листочок з сімейством з стаканчика, обтрушую землю і починаю акуратно відокремлювати кожен кущик один від одного. Спочатку більші. Відокремлюю всі, що зможуть вижити самостійно. Ті, які тільки вилізли і мають мікроскопічні листочки не чіпаю. Саджу кожен кущик в окремий горщик, поливаю і ставлю в піддон на тепле віконце.

  Листочок з рештою діток (або просто залишками коріння) можна посадити на дорощування. Для цього беру той же стаканчик, в якому ріс мій листочок і насипаю частину тієї ж землі, в якій він ріс, а зверху досипаю вже свіжою. Поливаю і ставлю на вікно.

  Кущики, відокремлені від мами-листа вже на 3-4 день починають рости і це швидко стає помітним. Листочок, який ми відправили на дорощування може випустити ще пучок діточок через місяць-другий.

  Взагалі такий листочок-маточник можна використовувати багаторазово, якщо у вас мало матеріалу для посадки, а хочеться багато рослинок за недовгий термін. Після другої посадки і нової партії діток можна зрізати наш матковий листочок, і знову посадити. У нього відкриється друге дихання і він знову дасть вам потомство. Вже третє.




Залишити коментар