Бегонії вражають різноманітністю сортів, які, часом, дуже відрізняються один від одного не тільки за зовнішнім виглядом, але й умовами утримання і доглядом.


   Для кращого розуміння з чим ми маємо справу і як доглядати за тим чи іншим сортом всі бегонії були розбиті на групи:
  • кущоподібні бегонії з прямо стоячими бамбукоподібними пагонами;
  • види бегоній з товстими кореневищними пагонами, що лежать на землі;
  • бегонії з повзучими, або тонкими гнучкими пагонами;
  • види бегоній - родоначальники гібридних гарно квітучих форм.
  У цій темі буде йти розмова про розмноження бегоній з товстими кореневищними пагонами. У нашому випадку - бегонія рекс (Rex Begonias) -гібрид, або королівська бегонія, а також ризомна, кореневищна бегонія (Rhizomatous Begonias) - самі розповсюджені декоративно листяні  бегонії .
   З одного боку королівська бегонія не складна в догляді і деякі її сорти прекрасно розмножуються листовими живцями. З іншого боку для деяких сортів потрібно дуже сильно постаратися, щоб отримати одну-дві рослини від материнського живця.
   Отже, існує п'ять способів розмноження крупно кореневищних бегоній.
   
Перший і найпростіший спосіб: укорінення листового живця в склянці з водою.
Для цього гострим ножем, або лезом зрізається дорослий лист з 1-2 нижніх ярусів кореневища. Довжина листового живця залежить від сорту і може бути різною. Лист ставиться з склянку з водою, або пляшечку з-під ліків з темного скла, куди можна кинути шматочок деревного вугілля для знезараження і своєрідної стерилізації води. З вугіллям вода менше зеленіє і в ній не виникає неприємного запаху. Стакан ставиться в світле тепле місце. Через 7-15 днів з'являються білі корінці.
   
Другий, не менш простий спосіб: укорінення листового живця у ґрунті.

Для цього зрізаємо живець  так , як було сказано вище. Тільки замість склянки з водою висаджуємо його прямо з підготовлений субстрат, заглиблюючи на 1 см. Глибина посадки відіграє важливу роль і не варто саджати живець занадто глибоко, інакше молоді паростки, що утворилися на кінці живця не будуть повноцінно отримувати живлення і дихати, що призведе до його загибелі. Посаджений живець злегка полити і поставити в тепличку або накрити зверху банкою.

  Не чіпати перші 10-14 днів. Потім стежити, щоб земля була злегка волога, поливаючи в піддон лише трохи. Сильна волога може нашкодити рослині.

Склад землі для посадки живця: 1 частина листової, 2 частини торфу і 1 частина піску; або спеціальна земля для бегоній; або земля для розсади (там є все мікроелементи для вкорінення і живлення рослин на початкових етапах росту); або кокосовий субстрат \ таблетка).


  

   

  

   Часто спостерігала таку картину: при посадці в землю листочка королівської бегонії він пускав коріння, але потім припиняв свій розвиток і в'янув. Витягуючи з землі лист я бачила там силу-силенну коренів і маленьких бульбочок, які, чомусь, припинили свій розвиток і просто  "заснули".

      Що в таких випадках можна зробити. Акуратно відокремити всі бульби від материнського листа (їх буває до 10! штук). Підготувати легкий, злегка вологий субстрат (з вище описаних) і розкласти бульби по поверхні не дуже густо. Зверху присипати шаром, 1-1,5 см землі. Поставити в тепле місце для проростання.


   

   Через деякий час (це може бути індивідуально для кожної бульби і залежить від багатьох факторів) починають з'являтися сходи. З'являються вони не рівномірно і ростуть дуже повільно. Потрібно набратися терпіння. Процес запущений і тепер чекаємо повноцінних рослин.


  

  

Третій спосіб розмноження листових бегоній: живцювання кореневища.

   Цей спосіб підходить для старих і не привабливих екземплярів. Стару рослину завжди можна повернути до життя і, якщо гарненько постаратися, то отримати з одного два, а то і три, і п'ять прекрасних молодих екземплярів.

   Для цього гострим ножем, або лезом розрізаємо старе кореневище бегоній так, щоб на кожному сегменті було по 2-3 листочки. Занадто старі та жовті  листя зрізати, залишивши по одному здоровому листу. Зрізи припорошити подрібненим деревним вугіллям і відкласти живці на 1-2 години на столі.

  У цей час підготувати субстрат як описано вище. Підв'ялені живці висадити в ґрунт на глибину 1-1,5 см, притиснувши землю. Полити і поставити в тепличку, або накрити банкою. Не чіпати перші 10-14 днів. Потім стежити, щоб земля була злегка волога, поливаючи в піддон лише трохи.

   Можна також поставити живці прямо в воду і чекати  коренів. Такий спосіб підходить для не надто примхливих сортів.

   Ось черенкування  бегонії Бауера. Прекрасний міні сорт. Ризомна. Кореневища не надто довгі, але на 2-3 сегменти діляться. Ті, що трохи менші я посаджу у ґрунт. Довші поставлю в стакан з водою. Подивимося що станеться з моїми живцями. Звичайно, зараз не самий підходящий момент нарізати живці. Це краще робити в лютому-травні. Але обставини змусили мене підрізати свій кущик. А ми, квітникарі, як відомо, нічого не викидаємо. Отже, сьогодні 3 грудня. Живці поставлені у воду і посаджені.



Це нарізані кореневища:  

А це вони вже розрізані на частинки: 

  

  

 15 грудня. І ми вже можемо бачити маленькі корінці на наших частинах кореневища, що були розрізані і поставлені у воду менше двох тижнів тому:

   


  

  

А це ті частинки кореневища, що були посаджені у землю. Вони теж вже  прижились. Це видно по молодим листочкам, що почали рости із землі:

   


  

   Отже, такий спосіб розмноження ризомних та деяких королівських бегоній доволі швидкий. Листочки, що були нарізані разом з кореневищами, поки стоять без корінців.

  

  8 лютого.  Сегменти кореневищ вже активно ростуть. Листочки прижились, але й все. Діток не видно.

  


  

  

  
Четвертий спосіб розмноження листових бегоній: сегментами листа.

   Цей спосіб найкраще підходить для дуже рідкісних сортів королівських бегоній, які вкрай важко розмножити простим живцюванням листа (коли замість появлення нової рослини може статися той самий випадок з "засинанням" живців). Цей спосіб набагато надійніший і швидший, ніж листове живцювання.
  Отже, нам знадобляться: гостре лезо, попередньо продезинфіковане спиртом, легкий живильний субстрат для розсади, горщик для квітів (не глибокий, але досить широкий, щоб укласти в нього наш листочок), вода з пульверизатора, поліетиленовий пакет, або тепличка.
   Насипати землю в підготовлений горщик з дренажними отворами і будь-яким дренажем.
  Збризнути злегка поверхню землі водою з пульверизатора.
   Лезом зрізати визрілий здоровий лист з бегонії, залишаючи живець завдовжки, буквально, 1 см.
  Акуратно зробити надрізи на листку поперек основних товстих жилок. Надрізи повинні бути довжиною не більше 1-1,5 см. Робляться вони з "вивороту" листа і по краях жилок. Це потрібно для стимуляції утворення нових паростків. У пошкоджених місцях листа запускається інтенсивний процес ділення клітин і, таким чином, утворення нових тканин. До цього ми і прагнемо.
   Укласти надрізаний в декількох місцях лист "виворотом" на підготовлену землю в горщик і притиснути камінчиками, розташовуючи їх між жилками. Площина зіткнення листа і землі повинна бути якомога більша.
   Горщик накрити склом, або помістити в поліетиленовий пакет, зав'язати і поставити в світле тепле місце. Не поливати! Не відкривати і не провітрювати! Тепер чекаємо, поки почнуть з'являтися молоді кущики в місцях надрізів. Цей спосіб дуже цікавий і захоплюючий. І досить швидкий.


   

   Вже через 10-12 днів можна побачити появу маленьких "діток" на надрізах. Після їх підростання поступово загартовують молоді рослинки. Потім, після утворення 3-4 листочків акуратно розсаджують кущики по горщикам. В цей час догляд повинен бути особливо ретельний, тому що рослини вчаться жити самостійно.

  

П'ятий спосіб розмноження листових бегоній: ділення дорослого куща.

   Цей спосіб найпростіший, але водночас найменш ефективний. Приживаність поділених рослин дуже низька, тому що дорослі бегонії вкрай погано переносять пересадку, а тим більше ділення куща. Тому він підходить лише для рослин, що дуже густо розрослися і потребують кардинального омолодження в короткий строк. Якщо, скажімо, у вас кущ був розділений на 5-6 частин, то приготуйтеся до того, що з них може прижитися 2-3 кущики. При цьому рослини досить довго хворіють. 

  

  Якщо ви вирішили посадити в себе ці гарні і в деяких випадках досить вибагливі рослини, то наберіться терпіння і приділяйте максимум уваги у догляді за ними. І тоді бегонії нагородять вас  красою свого  листя, а квітучі екземпляри- безперервного рясного цвітіння.



Залишити коментар